علت سوت کشیدن ترمز ماشین چیست ؟

علت سوت کشیدن ترمز ماشین چیست ؟

گاهی اوقات در حال رانندگی هستید و هنگام ترمز گرفتن خودرو با یک صدای مواجه می‌شود که این نشان از یک علامت هشدار دهنده است که وجود مشکلی در ترمز یا روتور را نشان می دهد. اما در این موقع اشتباهی که صورت می گیرد این است که این صدا را نادیده می‌گیرند . حال شما نباید این صدا رو نادیده بگیرید چون این اشتباه سبب می شود که بعدا خودروی شما با هزینه‌های بالاتری مواجه شود. صدای سوت کشیدن ترمز ماشین یکی از مشکلاتی است که در مورد ترمز وجود دارد. که این صدا می تواند آزار دهنده باشد. پس باید این مشکل توسط مکانیک حرفه ای رفع شود . در این مطلب با ما همراه باشید تا علت های کشیدن ترمز ماشین را مورد بررسی قرار دهیم .

دلایل شنیدن صدای صوت در ماشین

مستهلک شدن لنت های ترمز

یکی از مهمترین دلایلی که سبب تولید صدا در هنگام ترمز گرفتن می شود و صدای مانند خراشیدن بین دو فلز را بدهد مربوط به زمانی است که لنت های ماشین پس از بین رفتن و ساییدگی بیشتر از حد میزان کارکرد مشخص شده توسط سازنده شرکت و بخش های فلزی با شاخص انتخاب با دیسک چرخ برخورد می‌کند و در زمان ترمز گیری یا اینکه در هنگام حرکت بدون ترمز گیری صدای سوت کشیده یا اینکه صدای خراشیدن بین این دو فلز را تولید خواهد کرد . در این مواقع چه کاری باید انجام دهیم ؟ باید کارکرد لنت ها و ساییدگی ترمزهای خودرو را مورد بررسی قرار دهیم و در صورت تمام شدن سطح نرم لنت ها باید نسبت تعویض لنت ها برای رفع این مشکل اقدام کنید.

علت سوت کشیدن ترمز

استفاده از لنت های نامرغروب

در صورتی که بعد از گذشت مدت زمانی از تعویض کردن لنت های خودرو ، لنت ها دچار سوت کشیدن و در زمان گیری یا اینکه صدا های مختلف از سیستم ترمز ایجاد شود این مورد می تواند خبر استفاده از لنزهای تقلبی و یا جنس های نامرغروب بدهد . تعدادی از تولید کنندگان لنت ها ، از ذرات فلزی با مواد ناخالص استفاده می‌کند که این ذرات به مرور با دیسک چرخ در زمان ترمز گیری برخورد خواهد شد . قبل از اینکه اقدام به خرید لنت ها کنید حتماً از اصل بودن و اصالت آنها اطمینان حاصل کنید و بعد اقدام به خرید آنها کنید . برخی افراد به دلیل صرفه جویی در اقتصاد اقدام به خرید لنت های ارزان می‌کند اما باید این را در نظر داشته باشند که استفاده از این لنت‌ها سبب افزایش خطرات مختلفی در زمان گرفتن و سبب صدمه زدن به دیسک چرخ ماشین نیز می شود.  با خرید لنت های باکیفیت ایمنی خودرو خود را بالا ببرید .

تماس نامناسب لنت با دیسک

یکی دیگر از دلایل سوت کشیدن یا صدای ساییدگی بین دو فلز ، تماس نا مناسب لنت ها با دیسک است . در برخی اوقات تعویض لنت ها به شیوه درستی انجام نشود و در زمان ترمز گرفتن ها لنت ها با دیسک تماس کاملی پیدا نمی کنند که این سبب به وجود آمدن این مشکل می شود . در صورتی که این مورد ادامه داشته باشد سبب ساییدگی لنت و آسیب دیدگی دیسک چرخ ماشین و همچنین عمل ترمز گیری خودرو را با مشکل مواجه می‌کند . در صورت به وجود آمدن این مشکل حتما زود اقدام به رفع آن کنید و تا هزینه‌ های بیشتری روی دست شما نگذارد .

علت سوت کشیدن ترمز

مشکل مربوط به دیسک چرخ

گاهی اوقات با اینکه لنت ها به درستی عمل می‌کنند و همچنین از کیفیتی خوبی برخوردار هستند اما باز هم صدای سوت کشیدن ترمز ماشین شنیده می‌شود . در این مواقع علت این مشکل می تواند مربوط به دیسک چرخ باشد. عاملی مانند خراشیدگی بر روی سطح دیسک ،  قرار گرفتن ذرات خارجی بین لنت و دیسک و یا زدگی دیسک که در برخی از خودروها اتفاق می‌افتد می تواند سبب سوت کشیدن ترمز در زمان گرفتن و همچنین حرکت خودرو شود . پس هنگامی که لنت ها سالم و از جنس خوبی برخوردار هستند باید چرخ دیسک مورد بررسی قرار گیرد . مشکل در دیسک می تواند دلیل سوت کشیدن ترمز در خودرو باشد که باید شما سریعا اقدام به تعویض و تعمیر آن کنید.

البته این نکته را ذکر کنیم مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم فقط تعدادی از علت های سوت کشیدن ترمز خودرو است . این دیگر شامل :

  • تنظیم نبودن فنرهای لنت ترمز
  • شل بودن کلاپر ها
  • ایراد بلبرینگ های چرخ

که شما می توانید با بررسی این موارد اقدام به رفع سوت کشیدن ترمز خودرو کنید .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − هفت =