دلیل خاموش شدن ناگهانی خودرو چیست ؟

دلیل خاموش شدن ناگهانی خودرو چیست ؟

یکی از مشکلات رایجی که امکان دارد برای اکثرا رانندگان اتفاق بیفتد خاموش شدن ناگهانی خودرو می باشد . این اتفاق می‌تواند مشکلات زیادی را با خود به همراه داشته باشد. پس  باید رانندگان در مورد دلیل های خاموش شدن ناگهانی خودرو اطلاعات کافی داشته باشند تا اینکه بتوانند در این شرایط بهترین عملکرد را داشته باشند . در ادامه با ما همراه باشید تا شما را باعلت های خاموش شدن ناگهانی خودرو آشنا کنیم .

دلایل خاموش شدن ناگهانی ماشین چیست ؟

تمام شدن سوخت

یکی از علت های خاموش شدن ناگهانی ماشین تمام شدن سوخت خودرو است . به دلیل اینکه خیلی افراد برنامه شلوغی دارند گاهی اوقات فراموش می کند که باک بنزین را پر کنند و همین علت باعث می شود که ماشین به صورت ناگهانی خاموش شود . اولین اقدامی که باید انجام دهید این است که عقربه سوخت سنج را بررسی کنید و مطمئن شوید که عقربه سوخت سنج بالاتر از E قرار دارد یا نه ؟ البته باید به این نکته توجه کنید که عقربه سوخت به درستی میزان سوخت را نشان می دهد تا به درستی میزان سوخت را  متوجه شوید .

خرابی باتری

خالی شدن باتری یکی دیگر از علت های خاموش شدن ناگهانی خودرو است . همان طور که می دانید باتری وظیفه راه اندازی ماشین را به عهده دارد . در صورتی که دینام خودرو به خوبی کار نکند خودرو از باتری برای تامین برق استفاده می کند .  زمانی که باتری خودرو شما تمام شده یا اینکه شارژ کافی نداشته باشد بعد از مدتی که ماشین شروع به استفاده از آن برای تغذیه کرد خودرو به طور ناگهانی خاموش می شود . البته این نکته را ذکر کنیم که بعد از اینکه دینام آسیب دید ، باتری خودرو نیز دوام زیادی نخواهد داشت . برای اینکه سلامتی باتری خود را خودرو را بررسی کنید باید از مولتی متر استفاده کنید . توجه داشته باشید که ولتاژ باتری خودرو 12.6 باشد . در صورتی که مولتی متر باتری خودرو عدد کمتر از 12.6 را نشان دهد به معنی این است که باتری صورت کامل شارژ نشده است . ولی اگر عدد ۱۱.۷ را به شما نشان دهد به معنی این است که باید اقدام به تعویض باتری خودرو کنید .

خرابی باتری

خرابی سنسور ها

خودروهای مدرن امروزی حاوی سنسور های زیادی برای بهینه سازی مخلوط و سوخت برای بهینه مصرف سوخت هستند. یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی ماشین می تواند خرابی سنسور ها باشد اما این احتمال وجود دارد که با خرابی یک سنسور همچنان خودرو به حرکت خود ادامه دهد . اما این مورد می تواند به موتور خودرو آسیب وارد کند و باعث خاموش شدن ناگهانی خودرو شود، اکسیژن و موارد دیگر .

خرابی دینام

 همانطور که می دانید دینام نیروگاه خودرو می باشد . حال اگر نیروگاه خودرو به خوبی کار نکند باعث خاموش شدن ناگهانی ماشین خواهد شد . اما این نکته را فراموش نکنید که ماشین بدو دینام هم کار می کند پس این امکان وجود دارد که شما متوجه خرابی آن نشوید . اما این حالت برای مدت زمانی مشکل ایجاد نخواهد کرد همانطور که در بالا اشاره کردیم باتری بعد از اینکه دینام به خوبی کار نکند باتری تغذیه مورد نیاز را تهیه خواهد کرد اما بعد از مدتی باتری توان تغذیه خودرو رو به صورت کامل را نخواهد داشت . پس باید دینام تعمیر شود .

البته موارد دیگری هم وجود دارد که باعث خاموش شدن ناگهانی خودرو خواهند شد که می توان به موارد زیر اشاره کرد .

  • سوئیچ احتراق معیوب
  • شمع معیوب
  • سیستم سوخت آسیب دیده
  • دستگاه کنترل معیوب (خرابی ECU)
  • خراب شدن سنسور موقعیت میل لنگ

در صورتی که خودرو در هنگام رانندگی خاموش چه باید بکنیم ؟

سعی کنید خودرو را به کنار جاده هدایت کنید.

در صورت اینکه خودرو در هنگام حرکت به طور ناگهانی خاموش شد هول نشوید و سعی کنید خود را مدیریت کنید . اولین کاری که باید در این مواقع باید انجام دهید این است که خودرو را به کنار جاده هدایت کنید و تمام تلاش خود را انجام دهید که خود را از هر گونه تردد به بهترین شکل نگه دارید همچنین چراغ های جلو را روشن کنید تا به دیگر راننده ها اطلاع دهید که خودرو شما دچار مشکل شده است .

خودرو را مجدا راه اندازی کنید.

بعد از اینکه خودرو را به کنار جاده هدایت کردید سعی کنید خودرو را مجدا راه اندازی کنید . در اکثر اوقات خودرو در این مواقع روشن می شود . توصیه می شود بعد از روشن شدن سریعا خودرو را به به یک تعمیرگاه ببرید تا مشکل خود را بررسی و رفع کند .

استفاده از چراغ های خطر ، شعله ور و یا مخروط

زمانی که خودرو خاموش می شود خیلی اهمیت دارد که شما هر کاری انجام دهید تا دیگر رانندگان در حال حرکت را از وقع مشکل در ماشین شما آگاه کنید . این کار ها شامل روشن کردن چراغ خطر ، استفاده از چراغ های شعله ور یا قرار دادن مخروط خطر در اطراف خودرو می شود .

دلیل خاموش شدن ماشین

از خدمات کنار جاده ای یا امداد کمک بگیرید.

در صورتی که نتوانستید مشکل به وجود آمده برای خودرو را فع کنید باید از خدمات کنار جاده ی یا امداد خودرو ( امداد خودرو مراغه ) کمک بگیرید . بیشتر انها به صوت 24 ساعته خدمات رسانی می کنند و شما می توانید در هر ساعت از شبانه روزی از خدمات آنها بهرمند شوید .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − سیزده =