چک کردن شمع خودرو

چک کردن شمع خودرو

چک کردن شمع خودرو

شمع خودرو از قطعات کوچک و ارزان قیمت موتور اتومبیل بوده که عملیات جرقه زنی توسط آن انجام می شود. شمع موتور به قدری مهم است که اگر اختلال در کارکرد آن به وجود آید، موتور اتومبیل نیز کار نمی کند، ریپ می زند و در نهایت، استارت ماشین با مشکل مواجه می شود.

برای اینکه عمل احتراق در موتور اتومبیل رخ دهد، باید شمع آن به درستی کار کند؛ بنابراین بهتر است هر از گاهی، شمع ها را چک کنید تا مشکلی نداشته باشند و یا در صورت خرابی و سوخته شدن، آنها را تعویض نمایید.

در ادامه، به شرح راه هایی برای بررسی شمع های اتومبیل، می پردازیم.

چگونه شمع خودرو را بررسی کنیم

شمع خودرو به دلیل قیمت پایینی که دارد معمولاً به آن توجه نمی شود، در صورتی که شمع نقش مهمی در کاهش مصرف سوخت و عملکرد بهتر موتور داشته و خرابی آن، می تواند اولین نشانه برای وجود مشکلات بزرگتر در اتومبیل شما می باشد.

اگر شمع موتور، به سرعت می سوزد، این می تواند از خرابی در سایر قسمت های خودرو نظیر سوپاپ ها، پیستون ها، انژکتورهای سوخت و … باشد. بنابراین بررسی شمع ها یکی از اقدامات مهمی است که بایستی به موقع انجام شود.

برای چک کردن شمع اتومبیل، چندین راه وجود دارد که می توانید از آنها استفاده و عملکرد شمع را بررسی کنید.

از نزدیک نگاهی بیندازید

بدیهی است که تنها با نگاه کردن ساده به شمع خودرو نمی توانید به خرابی آن پی ببرید؛ اما بازرسی چشمی سر و کناره های الکترود شمع، اولین و مهمترین کاری است که می توانید انجام دهید و از کارکرد صحیح شمع، مطمئن شوید.

در صورتی که قسمت سر شمع و کناره های آن از دوده های کربن و یا سوخت، سیاه شده باشد، ممکن است لازم باشد شمع های خود را تعویض کنید. همچنین این مسئله می تواند نشان دهنده مشکل بزرگتری نیز باشد و ممکن است انژکتورهای سوخت، نشتی داشته باشد و یا سیم کشی نامناسب داشته باشید.

سیم ها را بررسی کنید

شما با استفاده از یک مولتی متر و با اندازه گیری مقاومت به راحتی می توانید از عملکرد صحیح شمع موتور اتومبیل خود مطلع شوید.

رنج مقاومت برای سیم های شمع باید بین 10000 تا 15000 اهم باشد و هر چقدر مقدار این مقاومت افزایش پیدا کند، مشکل در سیم کشی، بیشتر خواهد بود.

رنگ جرقه شمع

رنگ جرقه ای که شمع خودروی شما تولید می کند، می تواند اطلاعات زیادی در رابطه با وضعیت شمع به شما دهد.

اگر شمع، جرقه های آبی تولید کند، یعنی شمع به درستی کار می کند.

جرقه زرد به این معنی است که شمع، عملکرد صحیحی نداشته و باید تعویض شود.

و در صورتی که شمع موتور، جرقه ای تولید نکند، یعنی شمع شما اصلاً کار نمی کند و به احتمال زیاد سوخته است.

 

استفاده از دستگاه تست شمع

دستگاه های تست شمع می توانند از طریق تست جرقه های تولید شده، به سالم بودن شمع موتور پی ببرند. در صورتی که جرقه به رنگ آبی و با جریان مناسب باشد با دریافت سیگنال الکتریکی صحیح، چراغ ابزار روشن می شود، در غیر این صورت اگر نوری وجود نداشته باشد، یعنی جرقه ای صورت نگرفته است. پس مشکلی وجود دارد که باید رفع شود و در صورت خرابی خودرو با امداد خودرو آذرشهر تماس بگیرید

منابع:https://www.cashcarsbuyer.com/how-to-check-spark-plugs/

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 15 =