علت بالا رفتن آمپر آب خودرو چیست ؟

علت بالا رفتن آمپر آب خودرو چیست ؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای خودرو پیش بیاید بالا رفتن آمپر آب یا جوش آوردن خودرو است. اما سوالی که پیش می‌آید این است علت بالا رفتن آمپر آب خودرو چیست ؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید که به علت بالا رفتن آمپر آب خودرو می بپردازیم .

کارهایی که هنگام جوش آوردن خودرو را نباید انجام دهیم ؟

لطفاً ماشین را خاموش نکنید!

در صورتی که ماشین با این مشکل مواجه شد سعی کنید در جای مناسب توقف کنید و ماشین را خاموش نکنید. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا نباید ماشین را خاموش کنیم ؟ در جواب این سوال باید گفت که خاموش کردن ماشین در این مواقع یعنی حرکت نکردن پروانه و در واقع به جای اینکه کمک به خنک شدن موتور کند شانس خنک کردن موتور را از آن می گیرید . چون موتور داغ است و باید بدون رادیاتور و پروانه خنک شود.

توصیه می شود به هیچ وجه خودرو را خاموش نکنید البته این را ذکر کنیم که داغ بودن موتور قفل شده باعث می‌شود که احتمال آسیب دیدگی به قطعات پیشرانه بیشتر شود که این خطر امکان دارد تا جای پیش برود که باعث سوختن واشر سرسیلندر شود و در اثر شدت گرما آسیب و ترک بردارد.

باز نکردن در رادیاتور

به هیچ عنوان در رادیاتور را باز نکنید زمانی که آب داغ است تحت فشار زیاد و دمای بالا می جوشد و زمانی که شما در آن را باز می کنید قطرات آن به بیرون پرتاب خواهد شد که این امر احتمال این را دارد که باعث سوختگی یا خسارت مالی شود . هنگامی که چراغ پشت آمپر خبر از بالا بودن دمای آب را بدهد بهتر است فکر اینکه آب را در داخل محفظه رادیاتور بریزید را از فکر خود خارج کنید.

لطفاً آب را روی موتور نریزید!

ریختن آب روی موتور خودرو سبب به وجود آمدن اختلاف دمایی از داخل و بیرون موتور و همچنین ترک خوردن موتور هم می شود . شاید فکر کنید که ریختن آب روی موتور مفید و به کاهش دمای آن منجر می شود اما در واقع می تواند خسارت و صدمات جدی به همراه داشته باشد .

اما کارهایی که هنگام جوش آوردن خودرو باید انجام دهیم ؟

اولین کاری که باید انجام دهیم این است که در جای مناسب توقف کنید و در کاپوت را باز کنید . اما باید این را در نظر داشته باشید از باز کردن درب رادیاتور پرهیز کنید. اگر در رادیاتور را باز کنید آب و بخار داغ می تواند به شما آسیب برساند. در بالا اشاره کردیم که نباید خودرو را خاموش کنید همانطور که خودرو روشن است و همچنان فن خودرو در حال کار کردن است آب را روی قسمت جلوی رادیاتور بریزید تا این قسمت خنک شود. اما باید دقت کنید که آب را روی قسمت مثل فن و قطعات موتور نریزد چون امکان دارد خطر یا آسیب هایی با خود به همراه داشته باشد .

سپس بررسی کنید که آیا فن رادیاتور کار می کند یا نه . در صورتی که فن رادیاتور کار نکرد بررسی کنید که آیا تسمه یا اینکه اتصالات برق فن رادیاتور در جای مورد نظر قرار دارد یا خیر. در گام بعدی سعی کنید با روشن کردن کولر ماشین سرعت فن را افزایش دهید . در صورتی که این کار جواب نداد  روی رادیاتور آب بریزید و سعی کنید که دمای رادیاتور را کاهش دهید و در آخر اگر نتوانستید دمای موتور را کاهش دهید موتور خودرو را خاموش کرده تا از بالا رفتن دما جلوگیری شود . و از سوی دیگر اگر خودرو شما با تسمه کار می کند در جا دور موتور موتور را افزایش داده تا اینکه گردش افزایش یابد و موتور خنک شود .

 بالا رفتن آمپر آب خودرو

در صورتی که فن رادیاتور درست کار می کند اما هنوز دمای موتور کاهش نمی یابد این احتمال وجود دارد که آب رادیاتور کم باشد. که در این حالت سعی کنید موتور را خاموش و هر چند ثانیه یکبار استارت بزنید تا از آسیب‌ های قطعات داخلی موتور جلوگیری شود.

بعد از آنکه دیدید که گرمای موتور کاهش یافته در رادیاتور را با احتیاط زیاد باز کرده و مقدار آب رادیاتور را چک کنید. توصیه می شود برای پر کردن رادیاتور از آب رادیاتور و ضد یخ با ترکیب مناسب استفاده شود تا جایی که امکان دارد با آب شهری رادیاتور را پر نکنید.

اما در صورتی که به خوبی کار می کند و آب هم کافی است احتمال این وجود دارد که یکی از حالت های زیر اتفاق افتاده باشد

  • عملکرد نادرست و قفل کردن ترموستات
  • عملکرد نادرست واتر پمپ
  • وجود هوا در سیستم

توصیه می‌شود به یک مکانیک مراجعه کنید تا اینکه این موارد را بررسی و مشکل به وجود آمده را برطرف می کند یا اینکه می توانید با امداد خودرو پاشاپور ( امداد خودروی مراغه ) تماس بگیرید تا این مشکل را رفع کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − پنج =