دلایل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو چیست ؟

دلایل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو چیست ؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است مالکان خودرو با این آن مواجه شوند بالا رفتن مصرف سوخت خودرو بنابر دلایل مختلفی می باشد. در ادامه این مطلب به دلایل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو را مورد بررسی قرار می دهیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

دلایل بالا رفتن سوخت خودرو

لاستیک خودرو

یکی از این دلایل تنظیم نبودن باد لاستیک است که می‌تواند باعث بالا رفتن مصرف سوخت در خودرو شود. چون زمانی که باد لاستیک خودرو کم باشد موتور خودرو انرژی بیشتری را برای تولید نیرو صرف خواهد کرد. و در آخر مصرف سوخت بالا می‌رود. پس  توصیه می شود که لاستیک های ماشین را به طور ماهانه چک کنید با یک هزینه خیلی کم باد آنها را تنظیم کنید.

دلایل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو چیست ؟

سبک رانندگی نادرست

یکی دیگر از دلایل بالا رفتن مصرف سوخت رانندگی نا‌درست با خودرو می باشد. رانندگانی که با دور موتور بالا رانندگی می کنند مصرف سوخت بالا تری نسبت به رانندگانی که با دور پایین می‌رانند دارند. البته عامل دیگری در رانندگی نادرست وجود دارد که باعث بالا رفتن سوخت می‌شود که از آنها می‌توان به شتاب گرفتن بی جا و ترمز زدن های ناگهانی اشاره کرد . همچنین تعویض کردن نادرست دنده که اگر سرعت خودرو زیاد باشد و از دنده های های سنگین و پایین استفاده شود به موتور فشار وارد می کنید و در نتیجه باعث بالا رفتن سوخت خواهید شد .

ایراد در موتور خودرو

یکی دیگر از دلایل بالا رفتن مصرف سوخت تعویض نکردن شمع های  فرسوده ، حسگرهای اکسیژن ، شیر دریچه گاز سوخت ، فیلتر های سوخت می باشد که موجب ایراد در موتور ماشین می شود . پس برای اینکه سوخت بهینه داشته باشید باید در سرویس دوره ای خودرو به قطعات موتور و سلامت آنها توجه زیادی کنید.

استفاده از روغن موتور نامناسب و بی کیفیت

روغن موتور های نا مناسب و بی کیفیت باعث بالا رفتن اصطکاک بین قطعات خودرو خواهند شد. بهتر است برای انتخاب روغن به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید تا مشخصات کیفی مناسب خودرو مربوط به انتخاب روغن موتور رعایت شود. استفاده از روغن موتور های نامناسب علاوه بر اینکه باعث صدمه به قطعات ماشین می شوند سبب بالا رفتن سوخت خودرو هم می‌شود. پس باید با توجه به مشخصات مشخص شده در دفترچه راهنمای خودرو روغن مورد نیاز را تهیه کنید. تا علاوه بر میزان سوخت درست باعث عملکرد بهتر موتور و سایر قطعات آن شود. البته این نکته را ذکر کنیم که تعویض روغن موتور در فواصل منظم می‌تواند به کاهش مصرف سوخت منجر شود .

مشکل در فیلتر هوا

فیلتر هوا یکی از قطعات مصرفی در ماشین است که معمولاً تعویض کردن که معمولا تعویض کردن آن همذاه روغن موتور انجام می شود. فیلتر هوا نقش مهمی در مصرف سوخت خودرو دارد چون زمانی که فیلتر هوا دچار کثیف یا اینکه گرفتگی می شود اکسیژن به حد کافی برای احتراق بهتر به سیلندر ماشین نمی رسد و باعث احتراق ناقص می شود در نتیجه مافزایش می یابد . در ساخت فیلتر هوا از کاغذ استفاده شده است و به همین دلیل قیمت پایینی دارد و رانندگان موظف هستند آن را در زمان مشخصی تعویض کنند.

دلایل بالا رفتن مصرف سوخت خودرو چیست ؟

دلایل زیاد دیگری در بالا رفتن مصرف سوخت دخیل هستند که این دلایل عبارتند از :

 • ایراد در سنسورهای هشداردهنده
 • سنگین بودن بیش‌ از حد خودرو
 • نقص در انژکتور ها
 • گرفتگی کاتالیزور
 • پایین بودن دمای هوا
 • خرابی و ایراد در وایر و کوئل ها
 • توقف‌ های طولانی
 • تایم نبودن تسمه تایم
 • خرابی رینگ پیستون
 • ضعیف شدن سوپاپ ها
 • وجود ایراد در شمع‌ ها
 • عملکرد ناقص و خرابی سنسور اکسیژن
 • خرابی و مشکل در سنسور دمای هوا

در این مطلب به دلایل بالا رفتن مصرف سوخت پرداختیم و شما را با آنها آشنا کردیم . پس شما باید به هر یک از مواردی که در بالا اشاره کردیم هر یک از آنها می تواند باعث بالا رفتن سوخت می شود شما در صورتی که دانستید که میزان سوخت خودرو بالا رفته می توانید با امداد خودروی پاشاپور ( خودروبر جلفا ) تماس بگیرید تا در کمترین زمان این مشکل را رفع کنند .

امداد خودرو پاشاپور یک شرکت معتبر است که خدمات امداد رسانی به خودروی شما عزیزان انجام دهد . تعمیرکاران کاربلد امداد خودرو پاشاپور تمامی خدمات تعویضی خودور مثل تعویض شمع و وایر ، مبدل کاتالیزور ، و فیلتر هوا و موارد دیگر را در محل انجام می دهد یا در صورت نیاز خودروی شما را به به تعمیرگاه معتبر برده تا مشکل ایجاده شده را بر طرف شود .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 3 =