علائمی که نشان می دهد گیربکس خودرو خراب است

علائمی که نشان می دهد گیربکس خودرو خراب است

علائمی که نشان می دهد گیربکس خودرو خراب است

جعبه دنده یا گیربکس خودرو یکی از بخش های گران قیمت اتومبیل بوده که در حفظ و نگهداری آن بایستی جانب احتیاط رعایت شود. این قطعه از اتومبیل به دو صورت اتوماتیک و یا دستی می باشد. در حالت اتوماتیک، دنده خودرو با توجه به میزان سرعت اتومبیل به صورت خودکار تغییر می کند؛ اما در حالت دستی، تنظیم دنده توسط راننده و با گرفتن پدال کلاچ انجام می شود.

با گذشت زمان و استفاده بیش از اندازه و نادرست از گیربکس، علائمی به وجود می آید که نشان از کارکرد نادرست آن می دهد. در ادامه سعی داریم به تعدادی از این علائم اشاره کنیم تا راحتتر بتوانید مشکل را شناسایی و برطرف نمایید.

نشانه های خرابی گیربکس خودرو

گیربکس از اجزای اصلی اتومبیل است؛ بنابراین اگر علائم کوچکی وجود دارد که نشان می دهد جعبه دنده شما مشکل دارد، حتماً به آن علائم توجه کرده و نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

توجه به چراغ های هشدار داشبورد

چراغ های موتور به دلایلی روی داشبورد روشن می شوند. هرگز نباید این چراغ ها را برای مدت زمان طولانی نادیده بگیرید. به عنوان مثال چراغ هشدار دهنده دما هنگامی که روشن می شود، نشان دهنده گرم شدن بیش از حد موتور است و بایستی بررسی شود.

هر چند که این چراغ ها ممکن است به جعبه دنده مربوط نشود و به دلیل نقص در سایر قطعات خودرو باشد اما بررسی هرگونه مشکل احتمالی توسط یک مکانیک حرفه ای بسیار اهمیت دارد.

نشت مایعات و کم شدن مقدار آن

نشت مایعات و روغن شاید آسانترین راه تشخیص خرابی گیربکس باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با قرار دادن چند تکه کاغذ و یا مقوا در زیر اتومبیل، نشتی زیر ماشین را بررسی نمایید. اگر مایع و روغن قرمز رنگ که کمی بوی شیرین دارد، بر روی کاغذ مشاهده کردید، بایستی جلوی نشتی را بگیرید. روغن گیربکس خودرو بر خلاف روغن موتور، میزان ثابتی دارد و هر قطره ای از این مایع در زیر خودرو، نشان دهنده نشتی آن است.

البته شاید تشخیص این روغن کمی سخت باشد و ممکن است با روغن موتور میکس شده باشد؛ بنابراین بهتر است کمی از روغن را بر روی دو انگشت خود بمالید و یا مقداری از آن را بر روی دستمال کاغذی بچکانید تا رنگ آن بیشتر مشخص شود.

به منظور تعیین سطح روغن گیربکس نیز، می توانید از یک مکانیک کمک گرفته و یا اگر خودروی شما مجهز به میله نشانگر یا dipstick است، خودتان سطح روغن را در حالی که ماشین روشن است و دنده در حالت خنثی قرار دارد، بررسی نمایید.

بوی سوختگی

اگر در اتومبیل شما، بوی سوختگی که با رایحه شیرین و ترش همراه است، وجود دارد، ممکن است نشان دهنده زمان تعویض روغن باشد. در صورتی که عملکرد جعبه دنده، به راحتی و روان انجام نمی شود، بهتر است برای جلوگیری از آسیب های بیشتر و سوختگی روغن، مقدار مایع را بررسی نمایید.

ایجاد سر و صدا

اگر در هنگام رانندگی و دنده عوض کردن، صداهایی شنیده می شود، ممکن است از فرسودگی جعبه دنده، شل شدن دنده و یا قطعات کلاچ باشد. همچنین این مشکل می تواند از مبدل گشتاور نیز باشد.

هر چه صداها بیشتر باشد، به همان نسبت، شل شدگی قطعات و احتمال آسیب دیدگی گیربکس خودرو بیشتر می شودو در صورت خرابی خودرو با امداد خودرو تبریز تماس بگیرید

منابع:

https://www.breakerlink.com/blog/maintenance/the-important-signs-your-gearbox-is-failing/
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 2 =