بررسی علت های کار نکردن کولر خودرو

بررسی علت های کار نکردن کولر خودرو

بررسی علت های کار نکردن کولر خودرو

در فصل گرم سال هستیم و کولر از اجزای ضروری خودرو، نقش مهمی در خنک کردن فضای داخل اتومبیل دارد.

اما چه اتفاقی می افتد که کولر خودرو یا همان سیستم AC از کار می افتد و دیگر مانند سابق، هوای خنک ایجاد نکرده، بوی نامطبوع و هوای گرم از آن خارج می شود. این نشان می دهد که کولر ماشین نیاز به یک تعمیر اساسی دارد و یا برخی از قطعات آن که به مکانیسم خنک کننده خودرو کمک می کنند، بایستی سرویس شوند.

علت های مختلفی برای کار نکردن کولر اتومبیل وجود دارد که در ادامه به مهمترین دلایل آن می پردازیم.

دلایل خرابی کولر خودرو

همانطور که کولر ماشین می تواند با خنک کردن فضای اتومبیل، به عنوان یک تسکین دهنده عمل کند، اختلال در کارکرد آن نیز می تواند موجب مشکلات جسمی و روحی مانند احساس ناراحتی، سرگیجه و یا گرمازدگی شود.

اگر به تازگی کولر اتومبیل شما، خراب شده است، دلایل زیر می تواند شما را در تشخیص خرابی کولر کمک نماید.

خرابی کمپرسور

یکی از رایج ترین علت های کار نکردن کولر، خرابی کمپرسور کولر خودرو می باشد. کمپرسور یکی از حیاتی ترین قطعات AC بوده که وظیفه آن فشرده سازی گاز کولر قبل از رسیدن آن به کندانسور است.

اگر از کمپرسور به مدت طولانی استفاده نشود و یا نقص الکتریکی در کلاج وجود داشته باشد، باید نسبت به تعمیر آنها اقدام نمود؛ چرا که با معیوب شدن کمپرسور، کولر ماشین نیز از کار می افتد.

نشت گاز کولر

از دیگر دلایل رایج خارج شدن هوای گرم از کولر ماشین، نشت گاز کولر می باشد. این نشتی، باعث کم شدن فشار گاز در کولر شده و کمپرسور نمی تواند به درستی بچرخد؛ در نتیجه باد گرم از کولر خارج می شود.

نشت گاز می تواند در هر نقطه از اتصالات شلنگ رخ دهد. بنابراین قسمتی از شلنگ که مواد روغنی بر روی آن است را بررسی کرده و محل نشت را محکم با محلول های مخصوص ترمیم کنید.

در صورتی که محل نشتی زیاد باشد و امکان تعمیر شلنگ، وجود نداشته باشد، می بایست شلنگ گاز تعویض شود.

شارژ کم

کولر اتومبیل شما نمی تواند با شارژ کم، هوای خنک را تأمین کند. تنها راه حل برطرف کردن این مشکل، شارژ مجدد گاز کولر می باشد.

انسداد کندانسور

کندانسور AC قطعه ای از کولر خودرو می باشد که گاز پر فشار و با دمای بالایی که از کمپرسور می آید را به یک مایع با فشار بالا تبدیل می کند. کندانسور این فرآیندها را با استفاده از جریان هوایی که در هنگام رانندگی از جلو وارد می شود، انجام می دهد.

با گذشت زمان و با تجمع گرد و غبار بر روی کندانسور، عمل تبدیل گاز به مایع با مشکل مواجه خواهد شد.

آسیب دیدن فیلتر کابین

فیلتر کابین اتومبیل، ذرات گرد و غبار موجود در هوای وارد شده به سیستم تهویه خودرو در هنگام رانندگی را پاک سازی می کند. یک فیلتر کابین معیوب، عملیات تصفیه گرد و غبار را به درستی انجام نداده و باعث آسیب به فن های موتور و یا کندانسور خودرو می شود.

آسیب دیدن فن های موتور

با گذشت زمان، گرد و غباری که بر روی فن های موتور ایجاد می شود منجر به آسیب دیدگی آن شده و مانع از عبور هوای خنک به کندانسور می شود.و در صورت خرابی خودرو با امداد خودرو پاشاپور تماس بگیرید

منابع:

https://www.carcility.com/blog/reasons-why-your-car-ac-is-not-blowing-cold-air-in-dubai/
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + هشت =