چند نکته مهم و ضروری در مورد نگهداری خودرو

چند نکته مهم و ضروری در مورد نگهداری خودرو

خودرو یکی از وسایل ضروری زندگی امروزی است که به نگهداری و مراقبت زیادی نیاز دارد . هر راننده ای باید در مورد نگهداری خودرو اطلاعات کافی داشته باشد . برای نگهداری خودرو دانستن یک سری از نکات الزامی است که در این مطلب امداد خودروی پاشاپور می خواهیم چند تا از نکات در نگهداری خودرو را ذکر کنیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

مهم ترین و ضرورترین نکات در مورد نگهداری خودرو

نکات زیادی در این مورد وجود دارند که هر کدام از آنها به نوبه خود از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند این نکات عبارتند از :

تعویض کردن روغن موتور

روغن موتور اگر به طور منظم و به موقع تعویض شود باعث می شود که طول عمر ماشین افزایش یابد و همچنین خودرو علمکرد روان تری داشته باشد . توصیه می شود سافی بنزین را به دلیل آلودگی بنزین بعد از دو بار تعویض روغن موتور اقدام به عوض کردن آن کنید . اما در مورد روغن گیربکس بهتر است که هر 50000 کیلومتر اقدام به تعویض آن کنید .

تعویض تسمه تایم

تسمه تایم یکی از بخش های مهم خودرو است که در اثر برخورد پیستون با سوپاپ پاره می شود پس برای اینکه از وقوع این پارگی جلوگیری شود باید در زمان مناسب اقدام به تعویض آن شود . در ادامه به چند تا زمان مناسب برای تعویض کردن تسمه تایم ماشین خواهیم پرداخت .

  • پژو پارس و 405 و 206 با موتور 6000 : LV5 کیلومتر
  • پراید 100000 هزار کیلومتر
  • کیا ریو و هیوندای ورنا : 65000 کیلومتر
  • رنو لوگان ( تندرو ) : 40000 کیلومتر
  • رنو مگان : 6000
  • و غیره

تعویض فیلتر هوا

به طور استاندارد فیلتر هوا باید هر شش ماه یکبار تعویض شود . اما اگر در شهر آلوده ای زندگی می کنید به شما توصیه می شود که با هر بار تعویض روغن موتور فیلتر هوای خوردو را نیز تعویض کنید یا اینکه سالانه 4 بار اقدام به تعویض آن گردد . برای منظم بودن در نگهداری ماشین یک دفترچه از ثبت کیلومتر و لوازم تعویضی و مصرفی تهیه کنید .

چند نکته مهم و ضروری در مورد نگهداری خودرو

بررسی چرخ و لاستیک

یکی دیگر از نکات مهم در نگهداری خودرو چک کردن چرخ و لاستیک می باشد . باید آج و والف ورودی لاستیک به طور منظم بررسی گردد به خصوص اگر که در جاده ی شلوغ و برون شهری رفت و آمد می کنید . باد لاستیک خودرو بهتر است ماهانه تنظیم شود و در صورت نیاز چرخ های خودرو را نیز بالانس کنید . این نکته را در نظر داشته باشید که چرخاندن درجای ماشین باعث خرابی لاستیک می شود .

بازرسی سیستم ترمز

یکی از مهم ترین بخش ها در نگهداری خودرو ترمز است . ترمز باید در طول سال دوبار چک شود و همچنین باید به موقع اقدام به تعویض لنت ها کنید . البته این را فراموش نکنید که سطح روغن ترمز را نیز کنترل و بررسی کنید .

بررسی باتری

برای اینکه طول عمر باتری زیاد شود و سالم بماند باید از خاموش ماندن ماشین برای چند روز متوالی جلوگیری کنید . اگر برای چند روز پی در پی از ماشین استفاده نمی کنید بهتر است که هر چند روز یکبار به سراغ ماشین رفته و استارت بزنید تا باتری ماشین فعال شود .

سطح مایع باتری باید به طور مداوم در تمام فصل ها به خصوص فصل زمستان مورد بررسی قرار بگیرد . اما بهتر است که این نکته را بدانید که باتر های خشک نیازی به نگهداری خاصی نخواهند داشت .

سطح روغن در موتور خودرو

سطح روغن باید در وقتی که خودرو گرم است به طور هفتگی مورد بررسی و کنترل قرار بگیرد به این صورت که ابتدا میله روغن سنج را خارج کنید و آن را تمیز کرده و سپس دوبار میله را در درون محفظه قرار دهید و دوباره بیرون بکشید و سپس میله را افقی نگه دارید میزان روغن باید بین Add و Full باشد .

چند نکته مهم و ضروری در مورد نگهداری خودرو

وایر شمع خودرو

شما باید با هر بار تنظیم موتور خودرو ، وایر شمع ها نیز به وسیله یک مکانیک مجرب باید مورد بررسی قرار بگیرد . توصیه می شود بعد از 80000 کیلومتر وایر شمع ها تعویض شود . باید تمام وایر شمع ها تعویض کنید و ترجیحا جنس توصیه شده توسط کارخانه باشد .

مایع شستشوی شیشه خودرو

شاید این مورد از اهمیت ویژه ای برخوردار نباشد اما بررسی هفتگی و پر کردن مخزن آن و همچنین اطمینان حاصل کردن از سالم بودن شلنگ می تواند به تمیزگی و شفافیت روزانه شیشه کمک زیادی کند و همچنین باعث دید مناسب راننده شود . بهتر است شیشه شوی به طور روزانه صورت بگیرد تا از ایجاد رسوبات و جریان قطع جلوگیری شود .

نایده نگرفتن چراغ های اخطار مهم

بیشتر وقت ها اخطار های موتور ناشی از مشکلات جدی نیست اما اگر نگهداری از خودرو برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است به محض هشدار و همچنین اعلام چک موتور سریعا خوردوی خود را به نزدیک ترین مکانیک برده تا عیب یابی ماشین شما را تشیخص دهد . در صورت اینکه در جاده هستید و از چراغ ای اخطار ماشین نتان خیلی نگران و همچنین متوجه مشکل شودید می توانید با امداد خوردی نزدیکترین شهر به خود مثلا امداد خودروی امداد خودروی مراغه یا شهر های تماس بگیرد تا در کمترین زمان به شما خدمات ارائه بدهند و مشکل ماشین شما را حل کنند .

شستن بدنه خودرو

ذکر این نکته در نگهداری خودرو خیلی ضروری می باشد که نباید گرد و غبار به مدت زمان طولانی بر روی بدنه خودروی باشد . توصیه می شود برای صرفه جویی در مصرف آب هر دو هفته یک بار اقدام به سشتشوی ماشین کنید و همچنین داخل اتاق خودرو را با پارچه نرم و همچنین مواد مناسب تمیز و بشوید . توصیه می شود که فرمان و دنده را ضدعفونی کنید چون محل تجمع باکتری ها است .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =