چه زمانی فیلتر هوا را تعویض کنیم ؟

چه زمانی فیلتر هوا را تعویض کنیم ؟

فیلتر خودرو یکی از قطعات ساده و پر کاربرد در خودرو است که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . شاید برخی افراد به آن اهمیت ندهند اما باید بدانید این قطعات وظیفه مهمی بر عهده دارند و آن هم تصفیه و پالایش است . پس فیلتر های هوا در سلامت خودور تاثیر مهمی دارد و باعث بهبود عملکرد ماشین می شود . در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با زمان تعویض فیلتر هوا آشنا کنیم و بدانیم چه زمانی باید این قطعات را تعویض کنیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

وظیفه فیلتر هوا چیست ؟

وظیفه فیلتر هوا تصفیه هوا به داخل موتور می باشد . موتور خودرو برای انفجار نیازمند هوا و بنزین است تا با انفجار آنها بتواند نیرو ایجاد کند . وظیفه این قطعات تصفیه هوا ورودی به داخل محفظه انفجار و گرد غبار و رساندن هوای پاک به موتور خودرو است .

چرا باید فیلتر هوا را تعویض کنیم ؟

در بالا به وظیفه فیلتر هوا اشاره کردیم و متوجه شودید که آلودگی و آلاینده ها از این مسیر عبور می کند و به محفظه انفجار و موتور خودور می رسد. و همچنین این گرد و غبار در لایه های فیلتر باقی می ماند .

در مرور زمان این آلودگی ها در فیلتر هوا باقی می ماند و باعث مسدود شدن منافذ فیلتر هوا خواهند شود. در نتیجه با مسدود شدن منافذ ها ، هوا کافی به موتور ماشین نخواهد رسید . نرسیدن هوا کافی که همان اکسیژن لازم برای احتراق به موتور می باشد یکی از سه دلایل اصلی انفجار در سلیندر ها است که در صورت وجود عدم اکسیژین کافی در موتور خودرو با این مشکل مواجه می شود .

چه زمانی فیلتر هوا را تعویض کنیم ؟

چگونه بفهمیم که زمان تعویض خودرو رسیده است ؟

زمل تعویض فیلتر به عواملی مختلفی بستگی دارد که باید براساس این عوامل اقدام به تعویض آن کنید . مثلا اگر خودروی شما در جاده های خاکی تردد می کند نسبت به ماشین های که در آسفالت تردد می کنند زودتر نیاز به تعویض فیلتر هوا دارد . و همچنین ماشین های که در شهر های آلودتر هستند نیازمند تعویض فیلتر هوا زودتری نسبت به ماشین های شهر های با هوای پاک هستند .

البته عوامل دیگری نیز در این مورد دخیل هستند که می توان به نوع خودرو ، کیفیت فیلتر هوا اشاره کرد . یک فیلتر هوا با کیفیت در خودور معمولا منجر به این می شود که بیشتر عمل فیلتراسیون خودور را انجام دهد . پس می توان نتیجه گرفت که زمان مشخصی برای تعویض کردن فیلتر هوا وجود ندارد و نمی توان به زمان مشخصی را تعیین کرد.

اما شما می توانید فیلتر هوا خودوری خود را به یک تعمیرکار نشان دهید و تشخیص دهد آیا نیاز به تعویض دارد یا نه . حال اگر می خواهید از این مورد اطمینان داشته باشید می توانید با امداد خودور ما ( امداد خودرو تبریز ) تماس بگیرد و از آنها مشاوره دریافت کنید.

عمر مفید یک فیلتر هوا چقدر است ؟

فیلتر هوا عمر مفیدی ندارند گاهی اوقات می تواند عمر آنها زیاد باشد و گاهی اوقات ممکن است کم باشد . عمر مفید فیلتر هوا به عوامل مختلفی بستگی دارد که می توان به کیفیت ، نحوه کارکرد ، شرایط محیطی و غیره اشاره کرد .

البته شما می توانید به دفترچه راهنما خودور مراجعه کنید و بر اساس آن اقدام به تعویض این قطعات کنید. شرکت خودو یک عدد مشخص از کارکرد برای تعویض فیلتر هوا تعیین کرده است . اما باید این را در نظر داشته باشید که از زمان که ماشین استارت و شروع به حرکت می کند فیلتر هوا درگیر خواهد شود .

اما اگر شما در مسیر های همچون خاکی یا اینکه در شهر های آلوده که در آن ترافیک وجود دارند در حال رانندگی و تردد هستید باید زودتر از زمانی که شرکت خودور تعیین کرده است اقدام به تعویض آن کنید تا خودوری شما بتواند به راحتی نفس بکشد .

به طور میانیگین با توجه به شرایط رانندگی می توان گفت که بین 6 تا 10 کیلومتر تعویض این قطعه بیان شده است . اما این را در نظر داشته اگر زودتر اقدام به تعویض فیلتر هوا کنید تنفس و نفش کشیدن خودوری شما بهتر خواهد بود و موتور خودور با مشکل مواجه نخواهد شود .

چه زمانی فیلتر هوا را تعویض کنیم ؟

نشانه های رسیدن زمان تعویض فیلتر هوا

  1. افزایش مصرف سوخت
  2. روشن شدن چراغ چک خودور
  3. لرزش موتور
  4. کاهش قدرت خودرو
  5. وجود مشکل در محفظه احتراق
  6. صدای غیر طبیعی در موتور
  7. کثیفی فیلتر هوای خودرو
  8. خروج دوده از خودرو
  9. روسوب دوده روی شمع
  10. بوی بنزین هنگام استارت زدن
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =