نگهداری از باتری | چند نکته اساسی!

نگهداری از باتری | چند نکته اساسی!

برای اینکه باتری ماشین طول عمری بالایی داشته باشید باید یک سری از کار ها یا نکات را رعایت کنید . در این مطلب قصد داریم شما را نکات نگهداری از باتری آشنا کنیم و همچنین بدانیم که دلیل این خرابی چیست پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید .

علل خرابی چیست ؟

یک باتری خوب و با کیفیت می تواند در حدود 1.5 تا 2 سال به خوبی کار کند . باتری ماشین به منظور ایجاد جریان اولیه باری استارت زدن تهیه شده است . عواملی که می تواند باعث خرابی باتری ماشین شوند عبارت اند از سولفاته شدن سر باتری ، دشارژ عمیق ، تشکیل رسوب و همچنین گرما و لرزش .

یکی از علت های اصلی خرابی باتری ماشین سولفاته شدن می باشد . سولفات سرب باعث سخت شدن صفحات و به حداقل رساندن باتری می شود . به طوری که صفحه فعال باتری دیگر توانایی شارژ شدن را نخواهد دداشت .

اگر بخواهیم در مورد دشارژ عمیق توضیح بدهیم در واقع وقتی که باتری به مدت زمات زیادی در انبار یا جای نگهداری شده باشد باعث این می شود که باتری دچاری دشارژ عمیق بشود . اما راه چاره چیست ؟ در این مواقع باید باتری ماشین خود را عوض و یک باتری جدید تهیه کنید .

با چند تا از نکات نگهداری صحیح از باتری آشنا شوید

همانطور که در بالا به اشاره کردیم برای اینکه باتری طول عمر بالایی داشته باشد باید باید نکاتی را رعایت کرد که این نکات شامل موارد زیر می شود :

1.هنگامی که از ماشین به مدت زیادی استفاده می کنید توصیه می شود باتری را از آن جدا کنید .

2.پرهیز از شارژ کردن زیاد ماشین

3.کنترل کردن تمیز بودن قطبین ماشین

4.در فصل سرما سعی کنید ماشین خود را در جای گرم پارک کنید تا باتری ماشین دچار مشکل نشود .

5.زیاد باتری خودرو را جا به جا نکنید .

6.در صورتی که سطع مایع پایین آمد به آن مقطر اضافه کنید .

7.از ضربه وارد کردن به باتری یا سر باتری پرهیز کنید .

8.در هنگام وصل کردن یا بستن باتری به خودرو ابتدا سر مثبت و بعد سر منفی را وصل کنید .

  1. در هنگام باز کردن باتری ابتدا سر منفی و سپس سر مثبت را را باز شود .

10.سر منفی باتری ماشین را نه زیاد سفت نه زیاد شل کنید تا در صورت لزوم و اضطرای به بتوان آن را به راحتی جدا کرد .

  1. حتما سوراخ در پوش باتری چک و بررسی کنید تا روزنه در آن باز باشد .
  2. پرهیز از اضافه کردن مواد شیمیایی به خود باتری و اطراف آن
  3. به هیچ عنوان سر باتری را به هم اتصال ندهید چون این کار باعت ترکیده شدن و صدمه به باتری می شود .

14.شارژ کردن باتری با آمپر بالا منجر به از بین رفتن آن خواهد شد.

15.سطح الکترولیت باتری نباید زیاد پر یا زیاد خالی باشد و باید حد واسط باشد .

16.از تماس آب باتری با پوست و لباس دوری کنید .

چگونه سالم بودن سیستم شارژ را بررسی کنیم ؟

اغلب خودور ها در یک روز گرم باید مقدار ولتاژی که داشته باشند 14 تا 14.5 ولت باشد . در صورتی که این مقدار تغییر کند و کم یا زیاد شود می توان از آن نتیجه گرفت که باتری سیستم شارژ درستی ندارد . البته مورد دیگری هم وجود دارد و آن هم اگر ولتاژ خروجی شما 1.15 ولت در دمای محیط به شدت پایین باشد می توان از این نتیجه گرفت که باتری سیستم شارژ با مشکل مواجه شده است . اگر باتری بوی تخم مرغ فاسد شده بدهد در واقع باتری دچار اور شارژ شده و زمانی که دچار این مشکل می شود یعنی اینکه زمان تعویض باتری فرا رسیدو باید آن را تعویض کنید . چون باتری دیگر شارژ نمی شود و ولتاژ  خروجی آن خیلی کم خواهد بود .

فرنس باتری چیست ؟

فرنس باتری در واقع به مطمئن شدن باتری از نو بودن و تازگی می گویند.  در برخی از شرایط تشخیص اینکه باتری نو یا سالم است سخت می شود . اساسا تاریخ انقضاء باتری همراه با یک کد برای مطمئن شدن شما بر روی باتری حک خواهد شد . در صورتی که کد با تاریخ آن تفاوت داشت می توان فهمید که آیا باتری تازه است یا اینکه کارکرده است . به این نکته توجه کنید که باتری های که بیش از 6 ماه کار کرده باشد فرایند سولفاته شدن در آن شروع می شود .

اگر شما به خوبی از باتری ماشین مراقبت کنید می توانید طول عمر آن را بالا ببرید . ما در این مطلب نکات نگهداری از باتری ماشین را به شما معرفی کرده ایم . در صورتی که باتری ماشین شما در جاده یا داخل شهر با مشکل خرابی مواجه شد می توانید با خودرو بر آذرشهر که نمایندگی آن در آذربایجان شرقی و غربی است تماس بگیرد .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =