استارت نخوردن ماشین، دلایل به وجود آمدن این مشکل

استارت نخوردن ماشین، دلایل به وجود آمدن این مشکل

یکی از مشکلاتی که همه رانندگان با دست و پنجه نرم می کنند استارت نخوردن ماشین است . ببیشتر رانندگان بعد از اینکه ماشین استارت نخورد به سراغ باتری می روند و مشکل را در آن می بیند . اما باید بدانید که استارت نخوردن ماشین علت های دیگری هم به غیر از آن دارد . اگر می خواهید بدانید علل استارت نخوردن ماشین چیست ؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به موارد ناشی از این اتفاق پی ببرید .

علل استارت نخوردن ماشین

باتری

یکی از علل استارت نخوردن ماشین از کار افتادن باتری می باشد . باتری مانند قطعات دیگر ماشین جزء قطعات مصرفی محسوب می شود و تاریخ مصرف یا طول عمر باتری معمولا 2 سال است . توجه کنید اگر باتری ماشین شما خراب شود و ماشین روشن شود نباید زود اقدام به تعویض باتری کنید بلکه باید ابتدا به یک تعمیرگاه مراجعه کرده و اگر دیدید مشکل از باتری است آن وقت اقدام به تعویض آن کنید .

استارت

استارت مهم ترین قطعه برای روشن شدن خودرو است که از اجزای مختلفی همانند زغال استارت ، اتوماتیک ، آرمیچر ، چرخ دنده ، دوشاخه و بوش و یک پوسته بیرون تشکیل شده است . وقتی که راننده اقدام به استارت زدن می کند ابتدا برق از باتری به سر استارت خواهد رسید . زغال استارت برق را به آرمیچر می رساند و آرمیچر باعث چرخاندن چرخ دنده می شود و در نهایت ماشین روشن می شود . در صورتی که استارت خودرو خراب شود این فرایند برق رسانی مختل و انجام نمی شود پس همین مشکل هم می تواند از موارد استارت نخوردن ماشین باشد .

دینام

همانطور که می دانید دینام عملیات شارژ کردن باتری را انجام می دهد حال اگر این عملیات انجام نشود یا اینکه اختلالی در روند شارژ کردن پیش آید باتری ماشین خالی خواهد شد . خالی شدن باتری یکی از علل های استارت نخوردن ماشین می باشد و یکی از دلایل رایج هم محسوب می شود .

دینام ماشین از اجزای مختلفی مانند زغال ، آفتامات ، بالشتک ، دیویه و پوشه تشکیل شده است . این اجزا در کنار همدیگر عملیان شارژ باتری را اعمال می کند . در صورتی که اگر یکی از این اجزاء به خوبی کار نکند در عملیات شارژ شدن باتری مشکل ایجاد خواهد شد .

سوئیچ

همه ما می دانیم برای اینکه ماشین استارت بخورد نیاز به سوئیچ دارد . مجموعه سوئیچ از دو بخش یا اجزاء سوئیچ و چند رشته سیم مکمل تشکیل شده که مغزی سوئیچ سه حالت باز ، بسته و استارت زدن را دارا می باشد . عملکرد سوئیچ در حالت بسته بدون انجام عمل خاصی صورت می پذیرد . در حالت باز هم برق به صفحه کیلومتر و برخی از قطعات و اجزاء می رسدو مرحله اخر استارت زدن ماشین می باشد که باعث استارت خوردن خواهد شد . حال اگر سیم کشی یا اینکه مغزی سوئیچ مشکلی داشته باشد ماشین روشن نخواهد شد .

مشکلات استارت نخوردن

علت ضعیف استارت خوردن ماشین

دلیل اصلی این مشکل باتری مرده می باشد . در صورتی که باتری ماشین ضعیف باشد اما خراب نشده باشد استارت خودرو به آرامی خواهد چرخید و همراه آن صدایی شبیه ناله و آرام را می شنوبد . اگر باتری با افت ولتاژ همراه باشد صدا بیشتر هم می شود . وقتی که ولتاژ باتری بیشتر کاهش یابد دیگر صدایی نخواهید شنید و با روشن کردن کلید حتی چراغ های ماشین هم کم نور خواهند شد . البته نمی توان گفت که فقط ضعیف استارت خوردن ماشین به این دلیل است بلکه دلایل دیگر همچون دینام هم باعث آن می شود.

اگر در هر صورت هم نتوانستید مشکل را رفع کنید می توانید با خودرو بر جلفا یا امداد خودرو ایلخچی که نمایندگی امداد خودرو در آذربایجان شرقی و غربی دارند تماس بگیرید.

به وجود امدن این مشکل در گرما و سرما

گرما

شاید در یک روز گرم تابستانی خودروی شما استارت نخورد این مشکل می تواند دلایل زیادی داشته باشد . این استارت نخوردن ماشین در هنگام گرم بودن می تواند به روغن و مایع خنک کننده موتور ، سوخت ، باتری ارتباط داشته باشد .

سرد

هوای سرد و مرطوب می تواند باعث خرابی بخش های مانند باتری موتورهای استارت ، روغن ، دینام و بخش های دیگر ماشین شود که این موارد می توانند از علل استارت نخوردن ماشین باشند . وقتی که ماشین در معرض سرما و رطوبت قرار می گیرد می تواند با برخی مشکلات مواجه شود که از مهم ترین آنها می توان به استارت نخوردن ماشین و راه اندازی آن اشاره کرد . ماشین های قدیمی و کاربراتوری بیشتر در معرض این مشکل خواهند بود .

ماشین های انژکتور و مدرن کمتر با این مشکل برخورد می کنند . اما بر معنی این نیست هنگامی که در معرض هوای سرد و رطوبت و دمای پایین قرار می گیرند با برخی از این مشکلات مواجه نشوند .

در ادامه به شایع ترین علت های استارت نخوردن ماشین در زمستان خواهیم پرداخت .

باتری

یکی از علت های شایع استارت نخوردن ماشین در زمستان باتری می باشد . اگر دیدید ماشین شما در هوای سرد استارت نمی خورد به احتمال زیاد مشکل آن باتری است . بیشتر تماس هایی که در فصل زمستان درباره نخوردن ماشین داشته ایم مربوط به باتری بوده است . اما در واقع تعمیر آن آسان بوده و می توان با کمترین هزینه مشکل آن را حل کرد .

خطوط سوخت اتومبیل در واقع می توانند یخ زده شوند

این مشکل هم می تواند یکی از دلایل استارت نخوردن خودرو در سرما باشد . آلودگی آب می تواند با گذشت زمان در سیستم سوخت خودرو به یک مشکل منجر شود . این مشکل می تواند باعث سوختن در اتومبیل شود و همچنین در صورت سرد شدن زیاد آب موجود در سیستم احتمال دارد که یخ زده شود . این موضوع می تواند باعث جلوگیری از تامین سوخت شود که آشکار است منجر به استارت نخوردن ماشین هم خواهد شد .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + هجده =